Show options

Categories:

discount

Water bottles

Filtračná fľaša je navrhnutá tak, aby pomohla zachraňovať životy tým, že poskytuje ľuďom čistú pitnú vodu bez patogénov. Použite ju pri turistike, kempovaní, ceste do zahraničia alebo kdekoľvek, kde nedôverujete miestnej vode. Filtračná fľaša LIFESAVER® je prvá kompaktná ultrafiltračná fľaša na svete, ktorá je ideálnym riešením v boji s rizikami hroziacimi pri pití potenciálne kontaminovanej vody. Táto svetová novinka je určená tak pre profesionálov, ako aj pre každého, kto nemá prístup k bezpečnej pitnej vode. Jej nespornou výhodou je skutočnosť, že baktérie odfiltruje v rozsahu minimálne podľa protokolu s označením Log 6 (99,999 %) a vírusy minimálne v súlade s protokolom s Log 4 (99,999 %). Cysty dokáže zo znečistenej vody odfiltrovať podľa protokolu s označením Log 3 (99,9 %).

LIFESAVER® Bottle 4000UF Aluminium Foil Sealed

A robust and portable water filter capable of delivering up to 4,000 litres of clean water for individual use.

Price:
Ask for

LIFESAVER® Bottle 6000UF Solo Disaster Pack

In the event of a emergency situation this Solo Disaster Pack will provide you with enough clean drinking water to survive the time following an event.

Price:
Ask for

LIFESAVER® Bottle 1500UF

A robust and portable water filter capable of delivering up to 1,500 litres of clean water for individual use. The LIFESAVER® bottle holds up to 750ml at any one time is designed to support individuals embarking on international travel, adventure challenges, and expeditions where the quality of the water supply is in question.

Price:
99.00 €

LIFESAVER® Bottle 4000UF

A robust and portable water filter capable of delivering up to 4,000 litres of clean water for individual use.

Price:
152.00 €

LIFESAVER® Bottle 6000UF

A robust and portable water filter capable of delivering up to 6,000 litres of clean water for individual use.

Price:
207.00 €