Zmäkčovanie vody

Čo je to tvrdá vody alebo prečo by ma to malo zaujímať?

Iste poznáte problémy spojené s vodným kameňom či už v sprche alebo aj v domácich spotrebičoch (rýchlovarné kanvice, kávovary, práčky, prietokové ohrievače a pod.). Pri vodnom kameni spôsobeným tvrdou vodou je dôležité spomenúť hlavne negatívny vplyv na životnosť domácich spotrebičov alebo aj zvýšených nákladov na prevádzku domácnosti ako napr. soľ do umývačky riadu, náročnejší ohrev vody, nie celkom rozpustený prací prášok, riad nekvalitne umytý, rýchlejšie opotrebenie ošatenia a pod.). Nánosy vodného kameňa majú negatívny účinok v celom komplexe zariadení zabezpečujúce ohrev vody, znehodnocujú potrubie, ohrievače vody a nakoniec aj vodovodné batérie. V dôsledku prítomnosti vyzrážaného vodného kameňa dochádza aj k výrazným energetickým stratám (až 30 %).
Naproti tomu nejedna žena zo skúseností vie, že v mäkkej vode sa ľahko rozpúšťa mydlo, lepšie sa umýva, lepšie sa rozpúšťa prací prášok (stačí menšie dávkovanie bez použitia aviváže). A taktiež vlasy sú po umývaní jemnejšie, pokožka nie je až tak suchá ako po umytí tvrdou vodou.

 

Tabuľka tvrdosti vody

Tabuľka: Stupne tvrdosti vody 

Čo spôsobuje tvrdosť vody alebo prečo je voda tvrdá?

Tvrdá voda je zapríčinená väčším množstvom rozpustených solí vápnika a horčíka vo vode. Tvrdosť vody sa v prípade laboratórnych podmienok uvádza v mmol/l (viď tabuľka nižšie) alebo aj v °dH a ppm podľa nemeckých noriem. Aj v technických špecifikáciách prístrojov sa väčšinou uvádza °dH a ppm.

Jednotky tvrdosti vody

mmol/l

mval/l

(°dH)

ppm CaCO3

(°f)

1 mmol/l

1,000

2,000

5,600

100,000

10,000

Tabuľka: Jednoduchá prepočtová tabuľka medzi rôznymi normami


Ako je to s tvrdosťou vody na Slovensku?

Na území Slovenskej republiky je tvrdosť vody rozdielna a závisí od typu pôdy a od ročného obdobia (viď obrázok nižšie). Voda z prameňov bohatých na zrážky, ktorá pochádza z málo rozpustných vrstiev hornín, je mäkká. Naopak voda v oblastiach chudobných na zrážky je tvrdšia. A tiež v oblastiach s výskytom vápenca a sadrovca je voda veľmi tvrdá.
Mapa tvrdosti vody na Slovensku
Obrázok: Mapa tvrdosti vody v jednostlivých okresoch Slovenska

Ako sa dá zmäkčiť tvrdá voda?

Voda sa dá zmäkčiť viacerými spôsobmi. Či už prevarením, destiláciou alebo aj pohodlnejším a modernejším spôsobom, a to použitím zmäkčovača vody. Zmäkčovač vody je technologické zariadenie, ktoré pomocou jednoduchého princípu „vyrobí“ mäkkú vodu použiteľnú u vás doma alebo na pracovisku. Zmäkčovač vody pracuje bez obsluhy automaticky. Vašou jedinou úlohou bude doplniť soli, približne raz mesačne. Soľ je potrebná pre správne fungovanie zmäkčovača. Takto upravená voda je vhodná pre bežnú spotrebu ako na pitie či varenie. Inštaláciou zmäkčovača vody v domácnosti si značne znižujete náklady a možné budúce investície do rozvodov vody alebo spotrebičov čo prichádzajú do styku s vodou. Zmäkčovač vody je ideálna ochrana pred vodným kameňom. Nami predávané zmäkčovače vody pochádzajú od renomovaných výrobcov ako sú Fileder Filter Systems Ltd, Villagepump BV, Jotem Waterbehandeling BV a Akvoregia s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti spracovania vody kde máme výhradné zastúpenie.